Innowacje w transporcie

Transport jest niezbędną infrastrukturą dla dobrobytu gospodarczego i wzrostu gospodarczego kraju. Zdrowy sektor transportu zapewnia kluczowe wsparcie dla wzrostu gospodarczego zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, dla obrony narodowej i trwałego dostępu do bezpiecznych i wydajnych podróży dla mieszkańców kraju.

W raporcie wydanym w 2015 roku przez Departament Transportu (DOT), istnieje krytyczna potrzeba poprawy systemu transportowego naszego kraju. Podczas gdy Departament Transportu zaczął przyspieszać usprawnianie autostrad i mostów w naszym kraju, opracowywane są nowe formy tranzytu, które najprawdopodobniej zostaną wkrótce wdrożone.

Oto 10 innowacji, które zrewolucjonizują transport w najbliższej przyszłości.

Autonomiczne taksówki dronowe, które same jeżdżą, są obecnie testowane przed wypuszczeniem na rynek. Drony, które wyglądają jak zwykły helikopter, mają 18 śrub napędowych. Mogą one przewozić 2 pasażerów i mają być w użyciu do lipca 2018 roku.

Maglev (skrót od „lewitacja magnetyczna”) pociągi zawisają około 4 cali nad swoimi torami i są napędzane przez naładowane elektrycznie magnesy. Jeźdźcy twierdzą, że pociągi są wyjątkowo wygodne i stabilne. Pociągi Maglev zostały zarejestrowane do jazdy z prędkością 375 mil na godzinę (mph). Pociągi Maglev są już eksploatowane w Chinach i Niemczech, a do 2030 roku mają stać się powszechnym środkiem transportu na całym świecie.

Ta koncepcja transportu, stworzona przez Elona Mucka, założyciela Tesla Motors i SpaceX, jest obecnie projektowana i rozwijana. Hiperpętle to zasadniczo rury transportowe, które prowadzą strąki pasażerskie lub towarowe przez tory pod ciśnieniem z dużą prędkością. Hiperpętle poruszają się ze średnią prędkością 600 mph; ich maksymalna prędkość wynosi 760 mph. Obecnie kilka firm pracuje nad rozwojem tej technologii. Jedna z nich ma nadzieję uruchomić swój pierwszy serwis pasażerski w 2021 roku.

Funkcjonujące obecnie systemy kontroli ruchu lotniczego są oparte na technologii naziemnej, której początki sięgają lat 60-tych XX wieku. Systemy kontroli satelitarnej pozwalają kontrolerom ruchu lotniczego na większą wydajność. Stany Zjednoczone pracują obecnie nad NextGen, satelitarnym systemem kontroli ruchu lotniczego, który jest wdrażany etapami do roku 2025. Technologia GPS zostanie wykorzystana w celu zwiększenia dokładności i skrócenia tras. Oczekuje się, że NextGen pozwoli zaoszczędzić czas i paliwo, zmniejszyć opóźnienia w ruchu lotniczym, zwiększyć przepustowość lotów i pozwoli kontrolerom ruchu lotniczego na monitorowanie statków powietrznych z większym marginesem bezpieczeństwa. Po wdrożeniu NextGen na amerykańskich lotniskach, samoloty będą mogły latać bliżej siebie, co ułatwi im pokonywanie bezpośrednich tras i pozwoli uniknąć opóźnień wynikających z „układania” samolotów oczekujących na start. NextGen ograniczy blokadę samolotów, zarówno na niebie jak i na lotniskach.

W najbliższym czasie uruchomione zostaną zautomatyzowane autobusy miejskie i wahadłowe. Pojazdy autonomiczne wykorzystują kamery, radary i systemy GPS do rozpoznawania i komunikowania się z sygnalizacją świetlną oraz mają imponujące zapisy dotyczące bezpieczeństwa. Te autobusy przyszłości zmniejszą wpływ na środowisko naturalne, ponieważ są one elektryczne. Autobusy samobieżne są już eksploatowane w Chinach i Niemczech i są testowane w USA. Autobusy autonomiczne mają tryb awaryjny, w którym człowiek może przejąć kontrolę nad pojazdem w razie potrzeby.

Podczas gdy samojezdne elektryczne autobusy robią postępy na całym świecie, Chiny pracują nad systemem autobusowym, który zmniejszy zatory komunikacyjne. Podniesiony autobus jest pojazdem, który „omija” ruch uliczny. Porusza się po specjalnym torze, który pozwala na wjeżdżanie pod niego zwykłym pojazdom. System podwyższonego autobusu tranzytowego (Transit Elevated Bus – TEB) jest obecnie projektowany w Chinach i oczekuje się, że zmniejszy on natężenie ruchu o 30 procent.

Flota dronów, które są przenośnymi hotelami, jest projektowana przez firmę w Kanadzie. Koncepcja gościnności, Driftscape, to mobilny, samowystarczalny hotel wykorzystujący technologię dronów. Driftscape pozwala gościom na podróżowanie podczas snu, wędrówki lub lądowania w różnych miejscach. Składa się on z kilku modułowych jednostek, które zawierają elementy żywności i napojów.Driftscape oferuje 360-stopniowy widok na świat zewnętrzny i jest szczególnie przystosowany do tego, aby mieć minimalny wpływ na środowisko, pozwalając gościom na podróżowanie do miejsc, które są wrażliwe, przy jednoczesnym zachowaniu integralności i autentyczności lokalizacji.

Drogi są podstawą przyszłości transportu, zapewniając społeczeństwu inteligentną mobilność. Typowa inteligentna droga będzie bardziej ożywiona, zdolna do komunikowania się z pojazdami i ludźmi za pomocą czujników, zdolności do przechwytywania danych i zdolności do reagowania na zmiany w środowisku. Drogi będą dosłownie rozmawiać ze znakami drogowymi, rowerami i pojazdami. Drogi będą praktycznie żywe.

Inteligentne drogi będą mogły magazynować energię słoneczną i przekazywać ją na energię elektryczną dla pojazdów i infrastruktury. Będą się one świecić w ciemności za pomocą fotoluminescencyjnego proszku, który ładuje się w ciągu dnia. Inteligentne drogi będą używać świateł z czujnikami ruchu do oświetlania tylko tych odcinków dróg, które są używane, zapewniając widoczność w nocy, gdy nie są używane.

Inteligentne drogi przyszłości będą mogły topić śnieg i lód przy użyciu energii elektrycznej lub gorącej wody, zmniejszając liczbę wypadków drogowych, które powodują obrażenia i śmierć. Ponadto rządy federalne, stanowe i lokalne wydają miliardy dolarów na eksploatację, utrzymanie i naprawę autostrad, a kierowcy tracą rocznie miliardy dolarów z powodu kosztów napraw związanych z korozją i amortyzacji związanej z substancjami chemicznymi stosowanymi do oczyszczania dróg w okresie zimowym.

Nastąpił wzrost liczby wypadków związanych z ruchem pieszym od czasu, gdy wzrosło wykorzystanie smartfonów. Innowacją w technologii transportu jest system, który można zainstalować na światłach dla pieszych, które oświetlałyby chodnik w kolorze czerwonym lub zielonym, sygnalizując, kiedy przejście przez ulicę jest bezpieczne lub nie.

Programy Rowerów Publicznych pozwalają na uiszczenie niewielkiej opłaty za przejazd rowerem z jednego punktu do drugiego, pozostawiając rower w stacji Rowerów Publicznych. Jest to pomocny program w obszarach miejskich, gdzie ruch uliczny może ułatwić – i przyspieszyć – jazdę na rowerze niż jazdę samochodem. Rowery są dobre dla środowiska, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji; rowery są przyjaznym dla środowiska środkiem transportu, a także dają rowerzystom możliwość zdrowego wysiłku fizycznego. Programy wspólnego korzystania z rowerów funkcjonują już w kilku dużych aglomeracjach miejskich i oczekuje się, że w przyszłości staną się bardziej powszechne.

Te dziesięć innowacji to nie tylko pojazdy elektryczne i samochody bez kierowcy, które cieszą się coraz większą popularnością i rozpowszechnieniem. Samochody elektryczne są doskonałym rozwiązaniem problemu szkód dla środowiska naturalnego, jakie powodują obecne źródła paliwa. Pojazdy autonomiczne uważane są za bezpieczniejsze i bardziej wydajne.

Przyszłość przyniesie dramatyczne ulepszenia technologiczne w sektorze transportu, z których wiele znajduje się w nienaładowanym terenie. Być może rząd będzie musiał zaangażować się i ściślej współpracować z prywatnymi inwestorami, innowatorami i innymi zainteresowanymi stronami jako agent interesu publicznego. Sektor transportu ma bogatą historię innowacji technicznych i politycznych, która prawdopodobnie będzie się utrzymywać. Transport znajduje się w stanie przewrotu, ponieważ walczy o dalsze wspieranie dobrobytu i jakości życia naszego narodu i innych ludzi na naszej planecie.