Jak spędzić czas w Kopenhadze

Kopenhaga jest bez wysiłku chłodna, bogata kulturowo i stanowi kwintesencję skandynawskiej elegancji. Jest tu wiele do kochania, badania i odkrywania w swoim własnym tempie, ale na wypadek gdybyś potrzebował jakiejś inspiracji, zebrałem w Kopenhadze moje ulubione 25 unikalnych rzeczy do zrobienia. Bawcie się dobrze!

Jedno z najbardziej nadających się do zamieszkania miast na Ziemi, Kopenhaga – w Danii. Miłośnicy wszystkich rzeczy eleganckich i boskich znajdą się niemalże przytłoczeni wyborami – od nordyckiej jadalni New Age i duńskich galerii wzornictwa po majestatyczne pałace królewskie, współczesną modę i oczywiście słynne klejnoty koronne Danii.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat w Kopenhadze zaszły radykalne zmiany, ponieważ miasto to przeszło od miasta głównie przemysłowego do takiego, w którym wzornictwo miejskie, jakość życia i ludzie są postrzegani przede wszystkim!

Miejski pokój dzienny, w którym każdy może się cieszyć, szybko doświadczysz, jak wielką ulgę sprawia bycie po prostu w mieście, które nie tylko jest pełne niezliczonych skarbów, ale jest tak łatwe do rozkoszowania, skupiając się na małych szczegółach, które naprawdę sprawiają, że życie tutaj staje się przyjemnością.

Twój pierwszy instynkt może sugerować, że Kopenhaga jest idealna na długi weekendowy wypad – i tak jest, ale jest też tak dużo więcej do zobaczenia w tym orzeźwiającym mieście, że mógłbyś zaplanować tygodniową ucieczkę z Kopenhagi i nadal nie zbliżyć się do tego wszystkiego.

Jedną z najlepszych, oszczędzających na kosztach wskazówek dla tych, którzy chcą zobaczyć i jak najlepiej wykorzystać to miasto, jest skorzystanie z oszczędzającej pieniądze karty kopenhaskiej, która oferuje bezpłatny wstęp do 86 atrakcji i muzeów – oraz bezpłatny transport pociągami, autobusami, metrem i autobusami portowymi w szerszym regionie kopenhaskim.

Istnieją również elastyczne opcje dla wizyt 24, 48, 72 i 120-godzinnych – więc może warto rozważyć, czy bilet będzie dla Ciebie opłacalny. Szczególnie podobało mi się to, że mogłem wejść do prawie każdego muzeum, które zauważyłem i zobaczyć, czy mi się podoba, ale nie czuję się zobowiązany do pozostania w nim godzinami, ponieważ zapłaciłem wysoką cenę wstępu!

Szukasz busa z Polski do Danii? Wejdź na stronę:
http://tomexprzewozy.pl

10. unikalnych rzeczy do zrobienia w Kopenhadze:

1. Duńskie Muzeum Sztuki i Wzornictwa

Duński Design, funkcjonalistyczny design i styl architektoniczny, który rozwinął się z niemieckiego ruchu Bauhaus, jest obecnie znany na całym świecie i jakie jest lepsze miejsce, aby zbliżyć się do tych ikonicznych dzieł o prostocie i funkcjonalizmie niż w Designmuseum Danmark.

Być może znasz krzesło Egg i lampy PH – obie tu prezentowane – lub nawet Sydney Opera House (oczywiście nie tutaj!), ale duński design to o wiele więcej niż tylko to. Oprócz bogatej kolekcji stałej i imponującej gamy duńskich krzeseł, organizowane są również wystawy sztuki dekoracyjnej, rzemiosła i wzornictwa przemysłowego, obejmujące zarówno świat zachodni, jak i Azję – z naciskiem na wpływ japońskiego wzornictwa na współczesnych duńskich projektantów!

Nieomal jedyne w swoim rodzaju muzeum, w którym mieści się modna kawiarnia i piękny sklep, idealny do odebrania kilku duńskich pamiątek wzornictwa przemysłowego.

2. Ogrody Tivoli

Praktyczni Duńczycy umieścili swój park rozrywki Tivoli Gardens, skarb narodowy, w samym sercu wszystkiego, zaledwie kilka kroków od ratusza i dworca głównego w Kopenhadze.

Założony w 1843 roku, każdy znajdzie tu coś dla siebie z czterema ekscytującymi roller coasterami, w tym jedną z najstarszych na świecie drewnianych rollercoasterów, 28 innych przejażdżek i mnóstwo atrakcji kulturalnych – oprócz letnich pokazów sztucznych ogni w Halloween Fest w październiku i świąt Bożego Narodzenia w grudniu.

Tivoli Gardens jest właściwie drugim najzimniejszym działającym parkiem rozrywki na świecie, po Dyrehavsbakken w pobliskim Klampenborg i piątym najczęściej odwiedzanym parkiem rozrywki w Europie – jest to świadectwo zdolności Tivoli do ciągłego rozwoju bez porzucania jej pierwotnego uroku czy tradycji.

Ten stały postęp jest nawet czymś, co Walt Disney wziął za inspirację po wizycie w Tivoli, ponieważ później sławnie ogłosił na otwarciu tego pierwszego parku „Disneyland nigdy nie zostanie ukończony”.Będzie się rozwijać tak długo, jak długo będzie istniała wyobraźnia na świecie”.

Nawet jeśli nie jesteś fanem przejażdżek, nostalgiczna atmosfera, dziwaczny design i wspaniała architektura są warte odwiedzenia samemu – nie wspominając już o tym, że w nocy, kiedy tysiące kolorowych świateł dodają bajkowej atmosfery, zapewniając Tivoli miejsce na każdej liście unikalnych rzeczy do zrobienia w Kopenhadze.

Nasz profesjonalny napiwek? Wjazd jest zawarty za darmo raz na Karcie Kopenhaskiej lub w inny sposób, jest płatny osobno za przejażdżki. Więc jeśli chcesz się tylko zastanawiać i cieszyć się atmosferą, nie płacisz żadnych dodatkowych, ale poszukiwacze thrill powinni kupić nieograniczony bilet na przejażdżkę…

3. Katedra w Roskilde

Katedra w Roskilde jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc nie można jej przegapić w żaden sposób!

Podczas gdy w tym miejscu od ponad 1000 lat znajduje się kościół w jakiejś formie, obecna katedra pochodzi z XII wieku i była pierwszą murowaną gotycką katedrą w Skandynawii – styl, który szybko stał się popularny i rozpowszechnił się w całej Europie Północnej.

Oprócz wyraźnego znaczenia dla rozwoju europejskiej architektury sakralnej i zachwycającego wzornictwa, katedra w Roskilde jest również domem dla kaplic królewskich, gdzie ponad 40 królów i królowych Danii leży w wiecznym śnie – światowy rekord w zakresie najbardziej królewskich pochówków kościelnych w jednym miejscu!

Zwiedzanie katedry w Roskilde zajmuje tylko około 30 minut od dworca głównego w Kopenhadze w częstych pociągach, a następnie od dworca kolejowego w Roskilde, jest to tylko 10 minut spacerem przez centrum miasta, gdzie z pewnością skuszą Cię urocze lokalne kawiarnie i wolniejsze życie.

4. Muzeum RAGNAROCK

Ponieważ już przekonałem Was do odwiedzenia uroczego miasteczka Roskilde, nie możecie też przegapić tego oszałamiającego muzeum, które niedawno otwarto i poświęcono muzyce duńskiej, badając jej wpływ na społeczeństwo i to, jak młodzież zabrała muzykę, aby ukształtować własną kulturę i bunt.

Jest wyjątkowa, doskonale przemyślana. Położony w dzielnicy Musicon, w pobliżu corocznej siedziby słynnego Festiwalu Roskilde, jednego z największych festiwali muzycznych w Europie, RAGNAROCK oferuje odważną architekturę, interaktywne eksponaty i szybką metaforyczną przejażdżkę kolejką górską przez ostatnie stulecie historii muzyki.

RAGNAROCK, nie dający się łatwo podsumować, to eksploracja z czymś, co zainspiruje każdego – łącząc odwiedzających z ich ulubionymi stylami muzycznymi i pomagając im odkrywać nieoczekiwane nowe gatunki, jednocześnie skupiając się na międzypokoleniowej naturze, wizji i możliwościach tkwiących w muzyce i kulturze.

Nazwa „Ragnarok” to legenda o ostatniej bitwie między olbrzymami i bogami, gdzie Ziemia odradza się poprzez płomienie i chaos. Po wizycie tutaj prawdopodobnie zobaczysz podobieństwa w muzyce i kulturze z konfrontacją pomiędzy starym i tworzeniem nowego.

5. Narodowe Akwarium w Danii

Otwarte w przepięknej nadmorskiej lokalizacji, to akwarium osiąga rzadki wyczyn wciągających eksponatów, opowiadania historii i ośmielam się powiedzieć adrenalina.

Największe akwarium w Europie Północnej i architektoniczny zabytek regionu, pozwól sobie na oderwanie się od historycznych miejsc Kopenhagi, gdy zanurzysz się w dziwnym i fascynującym podwodnym świecie.

6. Dom Północnoatlantycki

Dom Północnoatlantycki, mieszczący się w zachowanym magazynie z 1767 roku i jeden z imponujących budynków portu w Kopenhadze, jest niedawno otwartym centrum kulturalnym poświęconym promowaniu bogatego kulturowego przejażdżki po Islandii, Grenlandii i Wyspach Owczych – wszystkie one są głęboko związane z Danią pod względem kulturowym i historycznym.

W centrum znajdują się również ambasada Islandii oraz stałe przedstawicielstwa Grenlandii i Wysp Owczych.

Sztuka tutaj jest odważna, a jej szeroki mandat pozwala na rozkwit innowacyjnej sztuki, w tym filmu, muzyki, tańca, sztuk wizualnych i debat – często inspirowanych przez naturę, aby zachęcić odwiedzających i pomóc im w nawiązaniu kontaktu z prawdziwą kulturą nordycką.

A jeśli to nie wystarczy, na zewnątrz znajduje się piękna jadalnia na świeżym powietrzu, wypełniona różnymi opcjami jadalni i pięknymi widokami.

7. Okrągła Wieża

Kolejny atut karty kopenhaskiej, XVII-wieczna wieża i najstarsze funkcjonujące obserwatorium w Europie, zwane po prostu Okrągłą Wieżą, to również najlepsze miejsce, aby uzyskać wspaniały 360° widok na Kopenhagę.

Najpierw jednak trzeba wspiąć się na unikalną spiralną gadaninę o wysokości 209 metrów, aby uzyskać 36-metrowy punkt widokowy. Zbudowany przez króla Christiana IV – którego szybko odkryjesz, sprawił, że wszystko stało się sławne w Kopenhadze. W połowie drogi znajduje się również intrygująca sala biblioteczna, która została przekształcona w przestrzeń wystawienniczą dla lokalnej sztuki, historii i nauki, a obserwatorium jest nadal wykorzystywane przez astronomów-amatorów, ale otwarte dla publiczności tylko w rzadkie dni w okresie letnim.

Do innych wspaniałych miejsc, z których można podziwiać widoki w Kopenhadze, należy Wieża w pałacu Christiansborg oraz kręta iglica w kościele Zbawiciela.

8. Market z jedzeniem Torvehallerne

Jedno z kulinarnych miejsc w Kopenhadze. Założony w 1889 r. na izraelskim rynku, rynek został zamknięty w 1958 r., a dopiero niedawno w 2011 r. Mieszkańcy odzyskali swój rynek miejski – choć w znacznie bardziej modnej formie, która obejmuje co najmniej współczesny luksus.

Z ponad 60 pracownikami oferującymi najlepsze duńskie produkty i duńską kuchnię, możesz wędrować godzinami i delektować się smakołykami, począwszy od czekolady dla smakoszy po boską kawę, lokalny ser, smoothies i zainspirowaną owsiankę itp… Różnorodność, jakość i smak są tu punktem wyjścia dla wszystkiego i widać to we wszystkich oferowanych produktach.

W prawdziwie duńskim stylu, prosta koncepcja krytych hal targowych przekształca się w o wiele więcej, miejsce spotkań innowacyjnych szefów kuchni, inspirowanych składników i przyjaciół – tutaj każdy znajdzie smak i posiłek, dzięki czemu Torvehallerne Food Market jest idealnym miejscem do odkrywania z przyjaciółmi lub wybrednych smakoszy!

Chociaż nie ma innego odpowiednika Torvehallerne Food Market w mieście, dla tych, którzy lubią przeglądać jedzenie poza tradycyjną restauracją można również rozważyć WestMarket, oferując jedzenie z całego świata, mniejsze Tivoli Food Hall.

9. Park Jelenii

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się odwiedzić Kronborg, czy też nie (wskazówka: powinieneś) tą samą linią kolejową, ale tylko 22 minuty drogi od Kopenhagi na stacji Klampenborg, będziesz Dyrehave Jægersborg, czy też po prostu Deer Park. Kolejny obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO jako część krajobrazu łowieckiego Par force w Północnej Zelandii, kolekcja królewskich terenów łowieckich na specjalnie zaprojektowanym krajobrazie z prostymi drogami leśnymi z placami w stylu barokowym.

Dziś Dyrehave wyróżnia się ogromnymi, starożytnymi drzewostanami dębów oraz dużymi populacjami danieli – a także popularnym miejscem wypoczynku dla rowerzystów, pieszych wędrówek i jazdy konnej.

Rowery można wypożyczyć przy bramie wejściowej lub, jeśli czujesz się wyjątkowo chętny, możesz jeździć rowerem z Kopenhagi i zwiedzać w swoim własnym tempie. Jest wiele różnych atrakcji, ale nie można przegapić Pustelni Łowieckiej – barokowego arcydzieła zbudowanego przez Christiana VI w 1736 roku, które ma być gospodarzem królewskich bankietów w Dyrehaven.

Jeśli masz szczęście być w mieście w pierwszą niedzielę listopada, powinieneś również spróbować wziąć udział w corocznym wyścigu koni biegowych Hubertus Hunt, który kończy sezon łowiecki.

10. Nyhavn

Żadna lista najlepszych rzeczy do zrobienia w Kopenhadze nie byłaby kompletna, jeśli chodzi o Nyhaven, XVII-wieczne nabrzeże, kanał i dzielnicę rozrywki, niegdyś wypełnioną paniamim nocy i brudnymi marynarzami, a teraz wypełnioną pięknymi kolorowymi starymi domami z ekskluzywnymi restauracjami.

Prawdziwi fani będą chcieli zapolować na zdjęcie domu nr 67, który był domem Hansa Christiana Andersena w latach 1845-1864 lub nr 18, gdzie mieszkał w latach 1871-1875, a teraz jest domem sklepu z pamiątkami w stylu Andersena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *