Jak powstała francuska flaga?

Francja ma wiele flag w całej historii kraju, ale jej obecna flaga jest znana jako francuska Tricolor i posiada trzy pionowe pasy niebieskiego, białego i czerwonego.

Historia flagi francuskiej

Historia francuskiej flagi odzwierciedla długość i zawirowania w przeszłości kraju. Przed rewolucją francuską kraj osiedlił się na królewskim herbie w złotej i niebieskiej tarczy ustawionej na białym tle. Podczas Rewolucji Francuskiej, milicja paryska nosiła czerwone i niebieskie koguty, tradycyjne kolory miasta. Kiedy milicja przekształciła się w gwardię narodową, jej pierwszy generał Gilbert Du Motier, Marquis de Lafayette, dodał bieli do paryskiej kolorystyki, aby stworzyć trójkolorową kakadę narodową. Kokada została włączona do munduru Gwardii Narodowej. Flaga państwowa przyjęta w 1790 r. została oparta na tej kakadzie gwardii narodowej i zmodyfikowana w 1794 r. W latach 1815-1830 w restauracji Bourbon użyto białej królewskiej flagi. Po rewolucji lipcowej w 1830 roku, trójkolor został przywrócony i od tego czasu jest w użyciu. Niebieski, biały i czerwony trójkolor został sformalizowany w konstytucji francuskiej z 1946 roku, która określiła kolory i proporcje flagi jako godło narodowe Francji. Artykuł 2 konstytucji stanowi, że trójkolor powinien mieć takie same proporcje, ale wysokość każdego z nich powinna przekraczać jego szerokość.

Symbolika kolorów flagi Francji.

Francuski Tricolour jest obciążony symboliką, której dekodowanie zależy od zrozumienia francuskiej historii. Czerwony i niebieski są tradycyjnymi kolorami Paryża i pojawiają się na jego herbie. Czerwony kojarzy się z Saint Denis, a niebieski z Saint Martin. W najbardziej monumentalnym punkcie rewolucji francuskiej, burzy w Bastylii, milicja paryska nosiła koguty w kolorach czerwonym i niebieskim. Później dowódca milicji paryskiej, Lafayette, dodał kolor biały do kakadu, jednocześnie integrując go z mundurem Gwardii Narodowej. Lafayette nazwał biały, starożytny kolor francuski, nawiązujący do jego długiego i widocznego miejsca w poprzednich flagach narodowych. Maryja Panna, patronka Francji, kojarzy się z kolorami czerwonym i niebieskim, dodając tym samym kolejną warstwę symboliki do kolorów flagi. W średniowiecznej Francji społeczeństwo podzielono na trzy klasy, z których każda kojarzyła się z innym kolorem. Czerwony był kolorem szlacheckim, biały reprezentował duchowieństwo, a niebieski burżuazja. W tej interpretacji francuskiej flagi narodowej, niebieski jest najważniejszy, ponieważ reprezentuje większość. Biały jest porządkiem nadrzędnym w stosunku do każdej z pozostałych klas, stąd jego miejsce w środku. Czerwony reprezentuje szlachtę, która jest mniejszością.

Szukasz profesjonalnego drukowania flag?
Wejdź na strone: druk flag

Aktualny wzór flagi francuskiej

Szerokość obecnej flagi francuskiej jest półtora raza większa niż jej wysokość. Trójkolorowe pasy są jednakowej szerokości, z wyjątkiem francuskiej marynarki wojennej, gdzie pasy są w proporcjach 30:33:37. Według strony internetowej rządu Francji, białe pole było kolorem króla, a czerwony i niebieski były kolorami Paryża. Czasami te trzy kolory reprezentują trzy elementy rewolucyjnego motta, gdzie błękit oznacza wolność, biel – równość, a czerwień – braterstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.