Europejskie autobusy długodystansowe

W większości krajów pociągi są szybsze, wygodniejsze i mają szerszy rozkład jazdy niż autobusy dalekobieżne. Ale w niektórych miejscach – zwłaszcza w Grecji, Turcji i dużych częściach Irlandii, Chorwacji, Czech, Portugalii, Hiszpanii i Maroka – autobusy są często lepszą opcją.

Prawie wszędzie podróże autobusowe są prawie zawsze tańsze niż pociągi – często znacząco. W ostatnich latach, stado nowych linii autobusowych daje kolejom szczególnie silną konkurencję – na przykład, bilet na pociąg pełnej opłaty pomiędzy Monachium a Norymbergą kosztuje około 55 euro, podczas gdy bilet na tę trasę może kosztować 20 euro lub mniej.

Należy pamiętać, że w języku angielskim, a zatem w większości europejskich stron internetowych i znaków w języku angielskim, autobus dalekobieżny nazywany jest „autokarem”, podczas gdy „autobus” zapewnia jedynie tranzyt w mieście.

Używam autobusów głównie po to, by wyruszyć tam, gdzie odjeżdża wielki europejski system kolejowy. Autobusy wyjeżdżają z najmniejszych dworców kolejowych do miejsc, do których pociągi nie mogą dotrzeć – ale należy pamiętać, że autobusy mogą być rzadziej kursowane w święta, soboty, a zwłaszcza niedziele. W przypadku miast, w których dworce kolejowe znajdują się daleko od centrum, autobusy są często tak zaplanowane, aby spotkać się z każdym przybyszem i przewieźć pasażerów na główny plac. Wiele połączeń autobusowych do pobliskich miast nieobsługiwanych przez pociąg ma czas na odjazd zaraz po przyjeździe pociągu. Przegap to połączenie w odległym miejscu i poczekaj z duchami na pustej stacji, aż przyjedzie następny pociąg.

W większości krajów linie autobusowe obsługiwane są przez wiele firm, z których każda ma swoje własne rozkłady jazdy i taryfy. Oprócz przewodników i zasobów lokalnych, witryny agregatorów, takie jak GoogleMaps, BusBud, GetByBus i Rome2Rio mogą pomóc w identyfikacji operatorów autobusów. Ale znalezienie wiarygodnego, specyficznego dla danej daty i ujednoliconego źródła informacji o harmonogramie i cenach może być prawie niemożliwe. Jeśli masz szczęście, miasto, z którego podróżujesz, będzie miało jeden główny dworzec autobusowy, który może zaoferować skonsolidowane rozkłady jazdy online. Ale jest bardziej prawdopodobne, że będziesz musiał sprawdzić kilka stron internetowych, prowadzonych przez różne firmy, które obsługują miasta, z którymi się łączysz. Jeśli wybierasz się z małego miasta do dużego miasta, spróbuj sprawdzić harmonogramy „przyjazdów” na stronie internetowej dużego miasta.

Naucz się słów kodowych do rozszyfrowywania lokalnych harmonogramów. Na przykład w Hiszpanii, pista lub autopista oznacza, że autobus jedzie autostradą – najszybszą opcją. Autobusy, które są Directa są szybsze niż te oznaczone jako semidirecta lub ruta. Zamieszczone rozkłady jazdy zawierają wiele, ale nie wszystkie, przystanków na każdej trasie. Jeśli Twój cel podróży nie jest wymieniony na liście, zapytaj w okienku biletowym/informacyjnym.

Jeśli podróż wiąże się z połączeniem na stacji pośredniej, nie należy się dziwić, jeśli trudno jest uzyskać szczegółowe informacje dotyczące dalszej podróży. Spróbuj zadzwonić do biura informacji turystycznej lub dworca autobusowego w mieście transferowym w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Często zdarza się, że duże miasto posiada kilka mniejszych dworców autobusowych obsługujących różne regiony, a nie jeden terminal dla całego ruchu autobusowego. Czasami autobusowy „dworzec” może być po prostu otwartym parkingiem z mnóstwem straganów i małą kioskiem z biletami. Twój hotelarz lub lokalne biuro informacji turystycznej może zazwyczaj skierować Cię we właściwym kierunku. Większe dworce autobusowe posiadają punkt informacyjny (i często numer telefonu) z rozkładem jazdy. W mniejszych stacjach sprawdź miejsca docelowe i rozkłady jazdy zamieszczone w oknie każdego biura firmy. Personel dworca autobusowego rzadziej mówi po angielsku niż personel dworca kolejowego.Na stacjach autobusowych znajdują się toalety (często bez papieru toaletowego) i kawiarnie, które oferują szybkie, zapomniane i drogie jedzenie.

Jeśli chodzi o popularne trasy w szczycie sezonu, upewnij się, że dostaniesz miejsce, kupując bilety online lub wpadając na stację, aby kupić bilet z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Jeśli jesteś w centrum miasta, potrzebujesz biletu, a dworzec autobusowy nie jest w centrum, zaoszczędzisz czas pytając w biurze informacji turystycznej o biura podróży, które sprzedają bilety autobusowe. Jeśli przyjeżdżasz do miasta autobusem, a planujesz wyjazd autobusem, warto sprawdzić rozkład jazdy i może kupić bilet po przyjeździe. Należy pamiętać, że kilka autobusów obsługiwanych przez kolej jest objętych określonymi biletami kolejowymi.

Busy do Danii – http://tomexprzewozy.pl

Jeśli planujesz poruszać się po Europie głównie autobusem, zastanów się nad przepustką. Na przykład „FlixBus” 99 EUR InterFlix Pass obejmuje do pięciu przejazdów w ciągu trzech miesięcy praktycznie w dowolnym miejscu w Europie, pod warunkiem, że odbywa się on jednym z ich autobusów. Hipisowskie firmy typu „magiczny autobus”, takie jak Busabout, oferują połączenia typu hop-on, hop-off w całej Europie.

Zanim wsiądziesz do autobusu, zapytaj sprzedawcę biletów i konduktora, czy musisz się przesiadać. Jeśli tak, zwróć uwagę (a może nawet podążaj za trasą na mapie), aby mieć pewność, że nie przegapisz zmiany. Podczas transferu szukaj autobusu o tej samej nazwie/logo co firma, od której kupiłeś bilet.

W przypadku długich podróży bilet może zawierać przypisane miejsce. Jeśli Twoja torba nie zmieści się w nad głową, możesz być zobowiązany do sprawdzenia jej pod autobusem. Twoja jazda prawdopodobnie będzie miała ścieżkę dźwiękową: nagrana muzyka pop, radio, gry sportowe, filmy lub programy telewizyjne. Zatyczki do uszu i/lub słuchawki mogą w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony zdrowia psychicznego. W większości krajów Europy palenie tytoniu nie jest już dozwolone w autobusach.

Kierowcy mogą nie mówić po angielsku. Autobusy zazwyczaj nie mają toalet, ale zatrzymują się co dwie godziny na krótką przerwę. Kierowcy ogłaszają, jak długo potrwa zatrzymanie, ale jeśli masz wątpliwości, zapytaj kierowcę, abyś wiedział, czy masz czas na wyjście. Posłuchaj klaksonu autobusu jako ostatniego połączenia przed odjazdem.

Jednodniowe wycieczki autobusowe z dużych miast na wieś są przeznaczone do zwiedzania, ale mogą również służyć jako użyteczny środek transportu. Na przykład, zamiast kupować bilet na pociąg z Londynu do Bath, warto rozważyć jednodniową wycieczkę autobusową z Londynu , która odwiedzi Salisbury, Stonehenge i Bath. Przynieś swój bagaż i zostaw wycieczkę w Bath zanim wróci ona do Londynu, ciesząc się dniem transportu, niezapomnianymi przystankami i przewodnikiem na żywo, pełnym informacji. Może być warta dodatkowych kosztów, jest bardziej wydajna i szybsza niż łączenie przystanków na własną rękę, przy użyciu kombinacji pociągów i autobusów publicznych. Jeśli traktujesz wycieczkę autobusową jako transport, potwierdź kolejność przystanków w firmie i poinformuj ich o swoich planach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *