Cuda natury w Europie – top 6

Jak pokazują te zapierające dech w piersiach europejskie cuda natury, na Starym Kontynencie jest coś więcej niż tylko pochyłe budynki i kawiarnie na świeżym powietrzu.

Kiedy Amerykanie marzą o europejskich wakacjach, zazwyczaj wyobrażają sobie paryskie kawiarnie i rzymskie ruiny. Ale prawda jest taka, że Europa ma świat atrakcji poza artefaktami kultury ludzkiej.

Chociaż 700 milionów członków naszego gatunku zamieszkuje kontynent, Europa ma ogromne przestrzenie otwarte, wysokie szczyty i wspaniałe szerokie niebo, które zadziwi nawet najbardziej snobistyczne miasta. Osiemnaście poniższych cudów natury należy do najbardziej spektakularnych w Europie.

Cairngorms National Park w Szkocji – Zjednoczone Królestwo

Chcesz przemierzyć szkockie wyżyny jak Celtowie i Piktowie dawnych czasów? Udaj się do Parku Narodowego Cairngorms, najbardziej rozległego parku naturalnego w Wielkiej Brytanii i zamieszkaj w pięciu z sześciu najwyższych gór w Szkocji. W parku znajdują się 52 szczyty górskie.

Matterhorn – granica szwajcarsko-włoska

Matterhorn juts w niebo jak piramida o wysokości 15.000 stóp. Góra Gór”, jak to niektórzy nazywają, rozciąga się na szwajcarsko-włoską granicę, chociaż jej najwyższy szczyt znajduje się w Szwajcarii. Jest to jedna z najwyższych gór w Alpach i jedna z najbardziej zabójczych gór na świecie. Około 500 wspinaczy zginęło próbując go podbić.

Dolomity – Włochy

Pasmo górskie Dolomitów wznosi się na północnych Włoszech jak kamienna korona. Osiemnaście szczytów wznosi się ponad 3000 metrów. Krajobraz jest zarówno osobliwy, jak i budzący respekt, a to zestawienie jest tym, co nadaje Dolomitom ich potężny urok.

Cliffs of Moher – Irlandia

Zachodnia krawędź Irlandii wpada do Oceanu Atlantyckiego jak ciężka kurtyna. To są Klify Mohera. Nazwany na cześć XVIII-wiecznej twierdzy, która stała na urwiskach, 300-milionowe klify wznoszą się na wysokość od 120 do 200 metrów nad wodami znajdującymi się poniżej.

Jedna z wielu legend o Klifach Mohera opowiada o złotym mieście Kilstiffen, które zatonęło poniżej fal po tym, jak jego przywódca zgubił klucz do spektakularnego zamku w mieście.

Wąwóz Verdon – Francja

Turkusowe wody wąwozu Verdon wieją przez region Prowansji w południowej Francji jak sen utracony w drodze z Paryża na plaże Riwiery.

Wielki Kanion Francji, ten 25-kilometrowy wąwóz biegnie pomiędzy wapiennymi ścianami, które w niektórych miejscach wznoszą się na wysokość 700 metrów. Jego przepiękne widoki sprawiają, że jest to popularna sceneria dla turystów, wspinaczy skalnych i kajakarzy, a także dla mniej wysportowanych gości, którzy podziwiają widoki z malowniczych przejażdżek wzdłuż obręczy.

Chamonix – Francja

Na północ od wąwozu i w pobliżu granicy ze Szwajcarią i Włochami, wioski Chamonix-Mont-Blanc znajdują się wśród wspaniałych szczytów francuskich Alp. Kolejka linowa zawiezie odwiedzających do skalistego wychodnia Aiguille du Midi, który wznosi się z lodowcowego krajobrazu jak buntownicza pięść.

Na szczycie, podróżni mogą spoglądać prosto w dół uklejonej ściany skalnej, która spada na 1000 metrów, zanim połączą się z krajobrazem lodowcowym poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *