10 najlepszych przejażdżek pociągiem w Europie

Podróż pociągiem to jeden z najlepszych sposobów poznania najbardziej malowniczych regionów Europy. Usiądź i podziwiaj spektakularne góry, jeziora, rzeki i niesamowite wyczyny inżynieryjne – oto 10 najlepszych widokowych przejażdżek pociągiem po kontynencie.

Glacier Express, Szwajcaria

Jest to prawdopodobnie najwolniejszy pociąg „ekspresowy”, jaki można znaleźć – ponad siedem godzin – ale Glacier Express rywalizuje z Bernina Express o najbardziej malowniczą jazdę pociągiem w Szwajcarii.

Pociąg wyrusza w cieniu Matterhornu i wyrusza w spokojną podróż z przepięknego Zermatt do St Moritz po wąskotorowych torach o długości ponad 290 km. Większość wagonów posiada panoramiczne okna i przeszklone świetliki, dzięki czemu można komfortowo podziwiać widoki alpejskie.

Arlberg Line, Austria

Jedyna austriacka kolej wschodnio-zachodnia przejeżdża przez jedne z najpiękniejszych wsi Tyrolu, podróżując z Innsbrucka do Bludenzu. Dwugodzinna podróż obejmuje 140 km przez niezliczone wiadukty i tunele.

Jesteś w wysokich Alpach i na jednej z najbardziej stromych linii kolejowych dla pasażerów w Europie. Zwróć uwagę na most Trisanna, który znajduje się obok równie imponującego Zamku Weisberg.

Bernina Express, Szwajcaria

Nie często można znaleźć przejażdżkę pociągiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale widać, dlaczego ta czterogodzinna podróż przez południową Szwajcarię jest wliczona w cenę.

Począwszy od Chur, jaskrawoczerwony, wąskotorowy pociąg kursuje przez Alpy Engadin przez 144 km przez szykowne St Moritz aż do Tirano tuż za granicą we Włoszech. Góry są wspaniałe – albo pokryte śniegiem w zimie, albo na bujnych łąkach wiosną i latem – a przejazd pociągu wzdłuż wiaduktu Landwasser zapiera dech w piersiach.

Inlandsbananan, Szwecja

Masz co najmniej 14 godzin do stracenia? Ta 1300-kilometrowa „Linia Żeglugi Śródlądowej” zabiera Cię na poważnie odległe terytorium Szwecji, ponieważ ciągnie się od Kristinehamn na południu aż do Gallivare nad kołem podbiegunowym. Jest ponuro piękny, z dużą ilością szans na dostrzeżenie po drodze łosia, łososia i renifera.

West Highland Line, Szkocja

Wróć na co najmniej pięć godzin i podziwiaj hipnotyzującą scenerię góralską od Glasgow do Fortu William, a następnie do małego portu rybackiego Mallaig.

Większość trasy o długości 264 km przebiega wzdłuż jednego toru, który przecina wrzosowiska, lochy, jedne z najbardziej odległych stacji w Wielkiej Brytanii i – dodając odrobinę magii Harry’ego Pottera – wiadukt Glenfinnana używany przez Hogwarts Express.

Bar do Belgradu, Czarnogóra-Serbia

Będziesz potrzebował co najmniej 10 godzin – zazwyczaj więcej, bez uprzedzenia – aby odbyć tę 476-kilometrową podróż od czarnogórskiego nadmorskiego miasta Bar do stolicy Serbii, Belgradu. Po drodze miniesz największe jezioro na Bałkanach, jezioro Skadar, a następnie udasz się w naprawdę zadziwiające góry Czarnogóry w Parku Narodowym Biogradska Góra.

Następnie wkraczasz i wyjeżdżasz z Bośni, a następnie wędrujesz przez łagodnie falujące wzgórza południowej Serbii i parku narodowego Zlatibor. Do Belgradu dotrzesz w odpowiednim czasie, aby trafić w jeden z kilkuset pływających barów wzdłuż rzek Sawy i Dunaju.

Le Train Jaune, Francja

Od ponad wieku, ten metrowej wielkości żółty pociąg wije się przez francuskie Pireneje od Villefranche-de-Conflent do Latour-de-Carol. To, czego mu brakuje w oddali – jest to tylko 63 km i około trzech godzin – to więcej niż tworzy w dramatycznych górach Parc Naturel Régional des Pyrénées Catalanes.

Zatrzymuje się również na najwyższym francuskim dworcu kolejowym Bolquère-Eyne, który znajduje się na wysokości 1592 m n.p.m. i przecina most kolejowy wiszący Pont Gisclard.

Dolina Renu, Niemcy

Podążaj wzdłuż zakrętów rzeki Ren, jadąc z Koblencji do Moguncji – jednej z najkrótszych, ale najsłodszych podróży kolejowych w Niemczech. To tylko pięćdziesięciominutowa przejażdżka, ale na trasie zobaczycie bajkowe zamki i winnice przylegające do zboczy rzeki.

Jeśli chcesz więcej przejechać, skorzystaj z powolnego pociągu, który zatrzymuje się w nadrzecznych miejscowościach uzdrowiskowych.

Trenino Verde della Sardegna, Włochy

Mały zielony pociąg z Sardynii wyjeżdża tylko na lato, ale zabiera Cię do dzikiego serca wyspy w przyjemnie wolnym tempie.

Masz cztery linie do wyboru, ale ta, która biegnie z południowego miasta Mandas do Arbatax na wschodnim wybrzeżu, ma najbardziej pociągającą scenerię. Przejdziesz obok prehistorycznych dolmenów, znanych jako groby gigantów, jako pociąg omijający wznoszące się góry, odpowiednio nazywane „obcasami”.

Rauma Line, Norwegia

Ta dwugodzinna podróż zaczyna się wystarczająco delikatnie w Dombas, ale nie minie dużo czasu, zanim jazda do Andalsnes wzdłuż rzeki Rauma wywoła dramatyzm.

Wędrówki na szczyty, fiordy i górskie łąki są Twoimi towarzyszami podczas 115-kilometrowej przejażdżki, wraz z cudownym inżynieryjnym mostem Kylling Bridge w pobliżu miejscowości Verma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *