10 Najczęściej odwiedzanych miast w Europie

Przynajmniej na razie, turystyka w Europie tylko rośnie. Każdego roku miliony turystów przemierzają kontynent, co skłoniło nas do zastanowienia się, ilu turystów odwiedza każde miasto i kto ma największy ruch pieszy. Wykorzystaliśmy najnowsze dostępne dane, aby uplasować dziesięć najpopularniejszych miast europejskich.

Amsterdam, Niderlandy

Ciężko jest przeczytać opinię Holendrów na temat atrakcyjności Amsterdamu. O Holendrach, których poznaliśmy, słyszeliśmy, że Amsterdam nie jest przedstawicielem reszty kraju. Co jest prawdopodobnie dobre, ponieważ musi być wystarczająco trudne do utrzymania tak aktywnej jak dzielnica Amsterdamu, nie mówiąc już o przyjęciu tej polityki w całym kraju. Przyznaję, że w mieście jest wystarczająco dużo do zrobienia, jednocześnie unikając tych obszarów, których żaden turysta nie będzie się nudził, niezależnie od intencji podróży.

Dublin, Irlandia

To jest to, co można by uznać za oszałamiającą statystykę. Każdego roku w Dublinie odwiedza więcej osób, w liczbie prawie sześciu milionów, niż na wyspie Irlandii, w liczbie około 4,8 miliona. Może to być zasługa dużej irlandzkiej diaspory, która chce zobaczyć, gdzie mieszkali ich przodkowie, reputacji Irlandczyków ze względu na doskonałą gościnność, oszałamiający krajobraz otaczający miasto lub po prostu magnetyczną kulturę dobrego drinka i wielkiego craic w Dublinie. Nie zaszkodzi również fakt, że główny browar Guinnessa znajduje się nadal w Dublinie, a puby w mieście od wielu lat prowadzą przyjazną potyczkę, aby zobaczyć, kto serwuje najlepsze piwo.

Wiedeń, Austria

W 1913 r. w Wiedniu mieszkali Adolf Hitler, Leon Trocki, Joseph Tito, Sigmund Freud i Józef Stalin. Prawdopodobnie nie znajduje się to wysoko na liście powodów, dla których warto odwiedzić miasto, ale jest to jednak fakt przyciągający uwagę. Współcześni turyści są prawdopodobnie o wiele bardziej zainteresowani pałacem i terenem Schönbrunn lub setką muzeów w mieście, stałym terenem targowym wybudowanym tuż po II wojnie światowej lub wspaniałymi sklepami, jedzeniem i piciem, które oferuje miasto. Mimo to, ważne jest, aby znać historię miejsca, które odwiedzasz.

Praga, Republika Czeska

Słyszeliśmy lamentację, że Praga i Berlin to dwa ostatnie miasta w Europie, do których artysta może pojechać i żyć tak, jak dawniej, cierpiąc za swoją pracę i żyjąc z patronów lub wypłaty do wypłaty. Choć nie jesteśmy skłonni sprawdzać zasadności tego stwierdzenia, chętnie skorzystalibyśmy z wyjątkowej kultury, którą tworzy, zwłaszcza w Pradze. Innym unikalnym aspektem Pragi jest jej architektura. W czasie dwóch wojen, kiedy Europa próbowała się najciężej wymazać, Praga zachowała piękne przykłady architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej.

Mediolan, Włochy

Największą atrakcją Mediolanu musi być kultura mody, która ostatecznie kończy się półrocznym Milan Fashion Week. Pierwszy tydzień przypada na luty lub marzec, a drugi na wrzesień lub październik. W ciągu obu tygodni turyści spakują miasto, większość z nich chętnie zobaczy, co wyłoni się na wybiegu w tym roku. Mediolan ma również ciekawe relacje z Rzymem, gdzie dwaj dżokejowie sprawdzają, kto przejdzie obok drugiego pod względem liczby turystów. Mediolan pokonał nawet Rzym kilka razy, w zależności od tego, jak liczą się turyści.

Rzym, Włochy

Kiedy w mieście znajduje się Koloseum, Panteon, Forum (gdzie Cezar został dźgnięty nożem kilkaset razy), Fontanna Trevi, cały inny kraj w środku i niezliczone inne kulturalne ostoje, miasto to ma gwarancję, że co roku przyciągnie znaczącą turystykę. Włochy przez wieki były kulturowym dziedzictwem, często z Rzymem w centrum uwagi. W rzeczywistości, przez tak długi czas była ona tak dominująca, że sformułowanie „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” jest fantazyjnym sposobem na powiedzenie, że coś jest nieuniknione lub że zmierzasz do sedna sprawy. Dla kilku milionów ludzi to zdanie jest nadal dosłownie prawdziwe.

Barcelona, Hiszpania

Jest to bardziej subiektywna obserwacja niż obiektywny fakt, ale słyszeliśmy o wakacjach w Hiszpanii znacznie więcej Europejczyków niż Amerykanów, co nie ma dla nas większego sensu. Hiszpania, a w szczególności Barcelona, ma wszystko, czego Amerykanie mogliby chcieć podczas zagranicznych wakacji. Miasto samo w sobie jest piękne, bardzo łatwo jest podróżować po budżecie w Barcelonie, ludzie są dość przyjaźni, pogoda nigdy nie jest zła dla Ciebie, a większość Amerykanów, których znamy, ma przynajmniej zdawalną znajomość hiszpańskiego. Podnieśmy te liczby, Amerykanie.

Stambuł, Turcja

Stambuł ma dość unikalne oznaczenie dwóch kontynentów, z połową miasta w Europie i drugą połową w Azji, co oznacza, że należy wysunąć argument, że umieszczenie go na tej liście jest błędne. Ale jeśli chciałbyś pójść tą drogą i podzielić 12,5 mln odwiedzających miasto na połowę, to 6,25 mln odwiedzających w Stambule nadal kwalifikowałoby się do otrzymania znaczącego marginesu. Więc zamiast tego, że wszyscy stajemy się geograficznie nitkowatymi, co powiesz na to, że wszyscy możemy po prostu cieszyć się tym, co miasto ma do zaoferowania turystom?

Paryż, Francja

Paryż, zajmujący tak wysokie miejsce na takiej liście, nie powinien być zaskoczeniem. To miasto, o którym wszyscy myślą, kiedy tworzą stereotypowe europejskie wakacje. Będą pić koktajle w tych samych kawiarniach i barach, jak Hemingway i Fitzgerald, wziąć romantyczny spacer nocą wzdłuż Sekwany i jeść jedzenie tak dobrze, że nigdy nie uwierzyć, że został przygotowany przez szczura ciągnącego czyjeś włosy. I z pewnością można to wszystko zrobić i świetnie się bawić, ale można też przejechać się na nim i odwiedzić paryskie katakumby, wybrać się na spacer po II wojnie światowej lub odwiedzić którekolwiek z dziwacznych muzeów miasta.

Londyn, Anglia

Londyn wyprzedza konkurencję o prawie cztery miliony odwiedzających, co jest nieco zaskakujące. Wiedzieliśmy, że będzie tam wysoko, z Big Benem, Parlamentem, Okiem, Globe i, bez przesady, tysiąclecia historii do zbadania. Myśleliśmy, że Paryż albo Rzym dadzą Londynowi lepsze szanse na zdobycie pieniędzy. Oczywiście nie, ponieważ istnieje wystarczająco duża różnica między liczbami w Londynie i w Paryżu, aby całkowicie zastąpić wszystkich w Los Angeles. Jeśli chodzi o Rzym, różnica 10,2 miliona osób wystarcza, by zabrać na wycieczkę każdą osobę w Szwecji i nadal pozostało kilkaset tysięcy miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *